Pogoda w Warszawie

Pogoda w Warszawie, patrząc na klimat, można by rzec, że bywa różna. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy stolica Polski to ciągłe wahania temperatury i naprzemienne słońce z deszczem?

Sprawdźmy!

Klimat w Warszawie

Warszawa jest stolicą Polski i województwa mazowieckiego, jednocześnie największym miastem w kraju. W Warszawie zamieszkuje ponad 2,5 miliona ludzi. Przez miasto przepływa rzeka Wisła. Jest w odległości od Karpat i Morza Bałtyckiego o około 350 km, co może mieć wpływ na występujący tu klimat. Według aktualnej klasyfikacji Warszawa znajduje się w strefie klimatu kontynentalnego, wilgotnego.

Pogoda w Warszawie
Pogoda w Warszawie

Opady w Warszawie

Warszawa, tak jak inne polskie miasta kojarzona jest z dość częstymi opadami deszczu. Zarówno w stolicy, jak i w innych miastach jest równomierne rozłożenie opadów (około 695 mm/rok), z czego w lipcu zauważyć można maksimum rocznych opadów (89 mm), a w lutym najmniejszą (42 mm).

Temperatura w Warszawie

Warszawa znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Oznacza to, że amplitudy temperatur nie różnią się znacząco. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi +9 °C, maksymalna temperatura jest w lipcu i wynosi około 20 °C. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem ze średnią temperaturą na poziomie -2 °C.

Kiedy warto pojechać do Warszawy?

Wszystko zależy od tego, co pragniemy zwiedzić. W zależności od naszych oczekiwań proponowane są różne atrakcje. Do Warszawy można właściwie wybrać każdą porę roku. Jeśli chcesz zobaczyć malownicze warszawskie parki i uliczki polecamy wycieczkę w cieplejsze miesiące – od maja do września. Należy jednak pamiętać, że polska aura potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie i należy być gotowym na każdą pogodę.

Jeśli chcesz zobaczyć piękne dekoracje świąteczne, gdy nie straszny Ci śnieg, polecamy grudzień oraz styczeń! W związku ze Świętami Bożego Narodzenia oraz Nowym Rokiem jest wiele atrakcji i ulicznych dekoracji. Należy jednak pamiętać, że zimowa pogoda bardzo często zaskakuje polskich kierowców.

Klimat w Warszawie
Klimat w Warszawie

Pogoda w Warszawie w styczniu

Styczeń to bez wątpienia jestem z najzimniejszych miesięcy w Polsce. Średnia dobowa temperatura wynosi prawie -2 °C. Minimalna temperatura na termometrach wskazuje prawie -5 °C, natomiast maksymalna to około 0,5 °C na plusie. W tym miesiącu w Warszawie spada średnio 47 mm deszczu, co daje mniej więcej 8 deszczowych dni w styczniu.

Pogoda w Warszawie w lutym

Luty również okazuje się dla Warszawy niewiele cieplejszy o stycznia. Średnia dobowa temperatura to -1 °C. Minimalna temperatura w tym miesiącu wynosi prawie -4 °C, podczas gdy maksymalna temperatura to +2 °C. Zauważamy zatem, że w ciągu dnia jest już nieco cieplej, niż w miesiącu poprzednim. Opady deszczu w lutym nie różnią się znacznie od stycznia – szacowane są na około 42 mm deszczu. Dni deszczowe to również około 8 dni, jak wyżej.

Pogoda w Warszawie w marcu

Marzec jest miesiącem, który powoli przynosi ocieplenie. Połowa marca staje się wiosennym miesiącem. Średnia dobowa temperatura wynosi już +3 °C. Chociaż minimalna temperatura nadal jest na minusie i wynosi średnio -0,8 °C, to najczęściej występuje w nocy. Następuje nagły wzrost temperatury maksymalnej do +7 °C. Opady deszczu to około 48 mm deszczu. Deszczowych dni nadal jest 8.

Pogoda w Warszawie w kwietniu

Kwiecień jest miesiącem wiosennym. Średnia dobowa temperatura ma +9 °C. Minimalna temperatura wynosi +4 °C, natomiast w dzień zauważamy duży wzrost na termometrach, nawet do +14 °C. Opady deszczu w kwietniu wynoszą 52 mm, jest to ostatni miesiąc, gdzie opady deszczu przypadają na 8 dni deszczu.

Pogoda w Warszawie w maju

Maj jest całkiem przyjemnym miesiącem w Polsce. W Warszawie średnia temperatura wynosi już +14 °C. Zauważyć można znaczny wzrost temperatury w ciągu dnia. Minimalna temperatura na termometrze wynosi +10 °C, natomiast maksymalna +20 °C. Maj jest przełomowym miesiącem, jeśli chodzi o opady, które zaczynają wynosić średnio 71 mm, co daje około 10 dni deszczowym.

Pogoda w Warszawie w czerwcu

Czerwiec jest bardzo gorącym miesiącem, gdyż w połowie należy do wiosny i w połowie do lata. Powoli odczuwa się coraz dłuższe słoneczne dni. Średnia roczna temperatura w czerwcu wynosi +18 °C, z czego minimalna temperatura to +13 °C, a maksymalna +22 °C. Średnie opady deszczu w Warszawie wynoszą tyle samo, ile w miesiącu poprzednim, co daje tak samo 9 dni deszczowych.

Pogoda w Warszawie w lipcu

Lipiec to już całkowicie okres letni. Daje się odczuć wakacyjny klimat. Jest to najcieplejszy miesiąc w Warszawie. Średnia temperatura w tym miesiącu to +20 °C. W ciągu nocy odnotowuje się +15 °C, a w ciągu dnia około +25 °C. Zatem jest to miesiąc z największą maksymalną temperaturą w ciągu dnia.
Jest to także miesiąc z największymi opadami deszczu – 89 mm, co daje, aż 10 deszczowych dni. Jest to miesiąc z największą liczbą dni deszczowych.

Pogoda w Warszawie w sierpniu

Sierpień to wiąż bardzo ciepły, również wakacyjny okres. Średnia temperatura wynosi +19,5 °C. W ciągu nocy występuje temperatura około +15 °C, natomiast w dzień wzrasta nawet do +24 °C. Jest to drugi miesiąc, zaraz po lipcu, gdzie maksymalna temperatura w ciągu dnia jest tak wysoka. Średnie opady deszczu w sierpniu wynoszą 68 mm. W porównaniu do miesiąca poprzedniego jest to duży spadek. Następuje powrót do 8 dni deszczowych.

Pogoda w Warszawie we wrześniu

Wrzesień jest miesiącem kończącym lato. W połowie tego miesiąca wchodzimy w okres jesienny. Odczuwamy ochłodzenie, średnia temperatura w stolicy Polski wynosi już tylko +14 °C. Minimalna temperatura w tym miesiącu to +10,5 °C, natomiast maksymalna to już tylko +19 °C. Nadal jest ciepło, lecz nie tak ciepło, jak w okresie wakacyjnym. Można się także spodziewać mniej opadów deszczu – 62 mm, jednak nadal daje to około 8 dni deszczowych.

Pogoda w Warszawie w październiku

Październik to bardzo jesienny miesiąc. Zauważyć to można nie tylko po zmianach przyrody w naszym otoczeniu, ale też po codziennej zmianie pogody. Średnia temperatura w tym miesiącu wynosi +9 °C. Oznacza to, że minimalna temperatura to około +6 °C, natomiast maksymalna osiąga już tylko +12 °C. Następuje obniżenie ilości dni deszczowych do 7. W tym miesiącu opady deszczu wynoszą średnio 48 mm w Warszawie.

Pogoda w Warszawie w listopadzie

Listopad jest dość ciężkim okresem dla Polaków. Następuje nagły spadek temperatury do niecałych +5 °C. Temperatura w nocy wynosi już tylko +2 °C, w dzień jest także nie za duża – +7 °C. Średnie opady deszczu wynoszą tyle samo, co w miesiącu poprzednim – 48mm, co daje 7 dni deszczowych.

Pogoda w Warszawie w grudniu

W połowie grudnia wchodzimy w okres zimowy, co wiąże się z mocniejszym ochłodzeniem. W Warszawie średnia temperatura spada do +0,5 °C. Termometry w nocy pokazują już temperatury minusowe, minimalna wynosi około -1,5 °C, a maksymalna w ciągu dnia to +2,5 °C. Opady deszczu wynoszą 49 mm, co w tym miesiącu daje 8 dni deszczowych.

Kiedy warto odwiedzić Warszawe
Kiedy warto odwiedzić Warszawe-opinie

Zauważyć można, że pogoda w Warszawie uzależniona jest od miesięcy. W zależności od tego, co chcemy zobaczyć, wybierając termin wycieczki warto zwrócić uwagę na miesiąc.

Jaka jest Wasza opinia na temat pogody w Warszawie?
Podzielcie się z nami!


|| 2024